Světová rezervní měna – má krypto šanci?

Global reserve currency - světová rezervní měnaPeníze jsou dobrý sluha, ale špatný pán. A globální rezervní měna – tak tam to platí dvojnásob.

 

Rezervní měna je taková měna, která je ve velkém množství uchovávána centrálními bankami a dalšími velkými finančními institucemi. Umožňuje hladký průběh mezinárodních transakcí, či například ovlivňuje domácí směnné kurzy. Momentálně je za tímto účelem využíván americký dolar, a to s výrazně největším podílem. Následován je eurem a čínským jüanem.

 

Podíl dolaru v rezervních zásobách ale pomalu klesá a mnozí předpokládají, že by mohl o statut hlavní světové rezervní měny přijít. Zatím dolar dlouhodobě odolává, ale pokud by toto prvenství přeci jenom ztratil, mohli bychom být svědky závodu o novou rezervní měnu. A, možná poněkud překvapivě, platební systémy založené na blockchainu by v tomto závodu mohly hrát velkou roli.

 

K tomuto tématu se nedávno vyjádřil guvernér Bank of England, Mark Carney. Zastává názor, že digitální měny jsou možným kandidátem na světovou rezervní měnu. A to zejména proto, že by odstranily ekonomický vliv země vydávající danou měnu, a co je nejdůležitější, učinily by mezinárodní platby rychlejší a levnější.

 

A zdá se, že mnozí by této příležitosti chtěli využít – počet nových krypto projektů s tímto účelem je četný. Některé jsou snahami jedné nebo více zemí, jiné jsou steblecoiny a některé jsou vyvíjeny korporacemi. Pojďme se na ně podívat jeden po druhém:

 

Institucionální privátní mince

LIBRA nebo VENUS?

Facebook rozvířil vody, o tom není pochyb. Jejich mince Libra (více zde) může být právě tím stablecoinem, který (pokud bude úspěšný) by mohl snížit vliv amerického dolaru na světový obchod. Cíle Libry jsou veřejně známé. Má vysoké ambice, které doprovází problémy spojené s regulací takové měny. V důsledku toho již někteří ze zakládajících členů Libry zvažují vystoupení z projektu. Uvidíme, jak se vše vyvine.

 

Největší krypto burza Binance oznámila podobné plány minulý měsíc. Chtějí vybudovat open-source projekt Venus – stablecoin, který by mohl běžet na jejich existující blockchainové síti. Binance se chce poučit z regulačních problémů, kterým čelí Facebook. Říkají, že se před spuštěním projektu v dané zemi ujistí, že je vše v souladu s předpisy.

 

FINANČNÍ INSTITUCE

Banky se také zapojují do tohoto stablecoinového závodu. Na své plány zatím nejvíce upozorňoval JP Morgan. O jejich plánovaném JPM coin jsme již psali. Další velkou bankou pracující na platebním systému na bázi blockchainu je Goldman Sachs. Tyto kryptoměny by obešly systém SWIFT, který je v porovnáni s nimi pomalý a nákladný. Nicméně společnost SWIFT již na své webové stránce oznámila, že testuje blockchainové řešení pro vysokorychlostní platby.

Když hovoříme o provozování mezinárodních transakcí mezi bankami, neměli bychom opomenout již existující kryptoměnu Ripple (XRP). Bude zajímavé sledovat, jak se tato digitální měna popere s novými konkurenty z finanční sféry.

 

OSTATNÍ

Tímto ale seznam nových institucionálních krypto projektů nekončí. Například Allianz vyvíjí token pro platby mezinárodního pojištění. Blockchainový projekt Telegramu (TON) pro škálovatelné krypto platby je v poslední fázi přípravy. Dokonce i boxerská star Manny Pacquiao svojí kryptoměnu. Mnoho lidí také spekuluje, že Amazon může být další velkou společností, která vyjde s krypto produktem. Nebo také Apple, který vidí v kryptu velký dlouhodobý potenciál.

 

 

Státem kryté privátní mince

Kromě regulačních problému se instituce také potýkají s nedůvěrou svých uživatelů. V tomto ohledu mohou mít kryptoměny se státní podporou mnohem větší šanci na úspěch.

O digitalizaci Švédska jsem vás již informovali. Přidávají se ale i další země. Venezuelské ropou kryté Petro je pokusem zachránit místní krachující ekonomiku. Této kryptoměně se však zatím nedaří plnit funkci plnohodnotné měny. Dalšími zeměmi, které vydaly svou digitální měnu, jsou Senegal a Tunisko. Mnoho dalších tuto možnost zvažuje. Mezi nimi je i Čína, která je velmi blízko k uvedení své mince.

 

ČÍNA

Čínská lidová banka již nějakou dobu zkoumá vládní emisi digitální měny. V důsledku Libry, která je vnímána jako hrozba pro čínskou ekonomiku, urychlili vývoj. A nyní, po pěti letech spekulací, tvrdí, že jejich národní kryptoměna je hotová. To však ještě neznamená, že bude brzy v provozu. Znamená to pouze to, že mají prostředky k jejímu spuštění. Záleží na politickém rozhodnutí, kdy se tak stane a jestli vůbec.

 

Generální ředitel společnosti Huawei Ren Zhengfei věří, že Čína dokáže Libru porazit. Řekl, že „i Čína je schopna vydávat takové měny, proč čekat na Libru? Síla státu je větší než síla internetové společnosti “. A může mít pravdu. Čínská digitální měna bude Libře velmi podobná. Obě budou běžet na soukromém blockchainu. Libra bude mít 100 a více validátorů z různých korporací, čínská státní kryptoměna bude ovládána centrální bankou a vybranými komerčními bankami s omezenými pravomocemi. Existují tedy obavy, že oba projekty jsou navrženy pro účely kontroly – shromažďováním uživatelských dat a sledováním transakcí. A to za účelem reklamy v případě Facebooku a dohledu nad finanční aktivitou v případě Číny.

 

Není žádným tajemstvím, že by Čína chtěla snížit svou závislost na americkém dolaru a vlastní úspěšná digitální měna by mohla být velmi nápomocná.

 

 

A co Bitcoin?

V tomto závodu o celosvětové rychlé a spolehlivé platidlo a o globální rezervní měnu bychom však neměli opomenout Bitcoin. I když ten dosud neposkytuje dostatečnou škálovatelnost, má oproti svým novým konkurentům několik podstatných výhod. Na rozdíl od výše uvedených mincí běží totiž Bitcoin na veřejném blockchainu. To znamená, že je bezpečný, transparentní, decentralizovaný a odolný vůči cenzuře. Navíc země ovládající rezervní měnu se těší značným benefitům, a právě tady by mohla být anonymní povaha Bitcoinu výhodou.

 

Ve srovnání s jinými kryptoměnami těží Bitcoin také z „Lindy efektu“ – skutečnosti, že se jedná o nejstarší a nejznámější digitální měnu. Je celosvětově vyvíjen a vylepšován a postupně začíná být také přijímán jako platidlo. Díky nejvyšší těžební síle je to jeden z nejbezpečnějších měnových systémů na světě. Takže ano, Bitcoin zatím nemá potřebné atributy globální rezervní měny, ale tento závod může být velmi dlouhý. A pokud všechno půjde tak, jak má, Bitcoin může být vítězným černým koněm.

Čtěte také:

Archiv všech článků