LIBRA – Facebook představil svojí kryptoměnu!

Libra, the new cryptocurrency of FacebookPlány Facebooku (přečtěte si také náš předchozí článek) vytvořit vlastní digitální měnu jsou zase o něco jasnější. Před pár týdny vydal Facebook „whitepaper“ – dokument, který detailně popisuje jejich záměr vytvořit celosvětovou „kryptoměnu“ s názvem Libra (původní název byl GlobalCoin). Uvozovky jsou ve slově kryptoměna použity záměrně, protože Libra některé vlastnosti krypta postrádá. Na druhou stranu mě ale některé pasáže whitepaperu pozitivně překvapily. Co jsme se tedy dozvěděli?

 

Jaký je ultimátní cíl Facebooku?

Nic jednoduchého. Libra by se měla stát spolehlivou digitální měnou používanou po celém světě a v podstatě tak vytvořit novodobý „internet peněz“. Díky obrovskému počtu uživatel Facebooku má Libra poměrně velkou šanci tento cíl splnit.

 

Kryptoměny, které mají stejný cíl, již ale existují. Proč tedy Facebook vytváří zcela novou měnu?

Jeden z důvodů, který Facebook uvádí, je velká volatilita současných kryptoměn. Proč tedy nepoužijí nějaký existující „stablecoin“? Zde musíme dát Facebook za pravdu. Současné decentralizované kryptoměny jsou příliš pomalé. Pokud má být Libra globální měnou, musí zvládat obsloužit miliardy uživatelů a transakcí. Aby takovéto škálovatelnosti dosáhla, bude Libra běžet na privátní nebo-li „permissioned“ síti (majitel sítě uděluje přístupová práva). V horizontu pěti let se ale chtějí připravit na přechod na veřejný „permissionless“ blockchain.

Představujeme Libru

Tato plánovaná kryptoměna bude tedy běžet na vlastní síti zvané Libra Blockchain. Libra Blockchain bude nově vybudovaná open-source platforma, která chce umožnit vysokou škálovatelnost a velký přenos dat a přitom zachovat bezpečnost systému a možnost v budoucnosti celou platformu modifikovat. Navíc Libra bude:

 1. Decentralizovaná (eventuálně)
 2. Měna s malou volatilitou (stablecoin)
 3. Platforma na „smart-kontrakty

Logo Libra

 

Pojďme se na tyto aspekty podívat jednotlivě:

1) Správa Libry a decentralizace

K umožnění decentralizace a k zajištění toho, že daná síť není řízená jednotlivcem, využívají kryptoměny jako Bitcoin či Ethereum takzvanou „distribuovanou správu“. Mineři a blockchainové uzly jsou rozmístěny po celém světě. Kdokoliv se může zúčastnit procesu potvrzování transakcí a každý má stejná práva.

Oproti tomu síť Libra Blockchain bude řízená a spravována organizací zvanou „Libra association“. Tuto asociaci by mělo před spuštěním Libry tvořit zhruba sto členů. Členství již přislíbilo mnoho zvučných jmen, namátkou MasterCard, Visa, PayPal, Booking, Spotify, Uber či Coinbase. Členové této asociace budou uzly sítě, které budou potvrzovat transakce. Vstupní cena k tomu, aby se nějaká společnost mohla stát uzlem, není malá. Musí totiž investovat celých 10 milionů amerických dolarů. Za svojí investici také obdrží hlasovací práva v radě asociace Libra. Každých investovaných 10 milionů bude úměrných jednomu hlasu, ale maximální hlasovací pravomoc nesmí překročit 1 %. Tímto se Facebook staví do stejné pozice s ostatními zakládajícími členy asociace a bude mít stejné pravomoci a závazky.

Dle whitepaperu je cílem Libra asociace vyvinout cestu k budoucí decentralizaci měny – tzn. postupně zmenšit vliv členů asociace na projekt Libra.

 

2) Malou volatilitu zabezpečí rezervní aktiva

Libra bude stablecoin, ale na rozdíl od ostatních stablecoinů nebude kryta jen jedním aktivem či měnou. Hodnota Libry bude krytá hned několika měnami a navíc také vládními cennými papíry. To znamená, že cena Libry bude kolísat spolu s hodnotou těchto aktiv, která ale byla vybrána právě díky své malé volatilitě.

Toto je velmi chytrý tah. Nejenom, že si tím Libra chrání svoji hodnotu i v případě, že například USD silně oslabí, ale také získává úroky z rezervních aktiv. Tyto úroky se plánují použít na provozní náklady Libry a k vyplácení dividend investorům. Tím, údajně, může být Libra Blockchain provozován s velmi nízkými transakčními poplatky.

 

3) Platforma na smart-kontrakty

Datovou strukturu bude mít Libra Blockchain obdobnou současným blockchainům. Nicméně bude využívat nový programovací jazyk zvaný „Move“. Ten je navržený tak, aby umožnil bezpečnější exekuci smart-kontraktů.

K usnadnění komunikace mezi jednotlivými uzly sítě bude Libra používat modifikovanou verzi Byzantine Fault Tolerant (BFT) konsenzu – LibraBFT. Jelikož se jedná o privátní „permissioned“ blockchain, celý proces bude méně energeticky náročný než klasický proof-of-work algoritmus, který používá Bitcoin.

 

Jak to bude s našim soukromím?

Libra Blockchain bude pseudo-anonymní. Uživatelům bude umožněno vlastnit více síťových adres, které nebudou vázány na jejich identitu. To ale neznamená, že bychom se o naše data a naše soukromí neměli obávat. S největší pravděpodobnostní nákup této kryptoměny bude možný pouze v souladu s KYC (z anglického „Know Your Customer“ – proces, kdy dochází k verifikaci identity klienta). A pak je tu ještě Calibra…

Facebook Calibra logo

 

Kryptopeněženka Calibra

Calibra je dceřiná společnost Facebooku a je jedním z členů asociace Libra. Calibra vyvíjí stejnojmennou peněženku pro Libru, která bude fungovat pro Messenger či WhatsApp. Je nutné podoktnout, že Facebook plně vlastní Calibru. A i když můžeme předpokládat, že vzniknou další Libra peněženky, většina uživatelů bude nejspíše platit Librou právě pomocí Calibra peněženky. No, a pokud budete používat tuto Facebookovou peněženku, automaticky tím dáváte souhlas s poskytováním vašich dat třetím stranám – tudíž včetně Facebooku.

 

Co na Libru říkají regulátoři?

Ve stejný den co byl whitepaper Libry zveřejněn, požádala Maxine Waters, členka Sněmovny reprezentantů USA, aby Facebook vývoj kryptoměny pozastavil: „Vezeme-li v potaz problematickou historii Facebooku, požaduji, aby Facebook souhlasil s moratoriem na jakémkoliv pokračovaní tohoto projektu či vývoji kryptoměny a to dokud nebude mít Kongres a regulátoři čas tuto záležitost prozkoumat a učinit náležitá opatření.“ Dva týdny na to byl Marku Zuckerbergovi (CEO Facebook) zaslán oficiální dopis. Ten jednak požaduje okamžité moratorium na Facebookem navrženou digitální měnu a peněženku a jednak naznačuje, že Libra chce soupeřit s měnovou politikou USA.

V Evropě byly reakce podobné. Dle francouzského ministra financí Bruna Le Maire, by Libra neměla být považována jako náhrada tradičních měn. „Tyto peníze umožní této společnosti nasbírat ještě více dat, což pouze zvýší naše odhodlání regulovat takovéto internetové giganty,” uvedl na zasedání parlamentu. Rusko ale například neplánuje proti této měně nijak zasahovat.

 

Předpokládaný start Libry

Libra by měla být spuštěná v první polovině roku 2020, ale zaleží, jak se Facebook vypořádá s regulátory. Nicméně už nyní je tato zatím nefungující „kryptoměna“ jednou z nejvíce diskutovaných témat v krypto sféře. Směnárna Binance už dokonce zvažuje možné přidání Libry na svoji krypto burzu.

 

Co tedy můžeme od Libry očekávat?

PRO:

  • Bude běžet na open-source blockchainu
  • Plánuje se její decentralizace
  • Bude pseudo-anonymní
  • Bude krytá více druhy aktiv
  • Transakce by měly být velmi rychlé a levné
  • Bude umožňovat smart-kontrakty
  • Může pomoct lidem, kteří nemají bankovní účet
  • Může zlevnit mezinárodní transakce díky absenci poplatků za zprostředkování

Celkově má Libra hodně pozitivních aspektů, ale ještě je brzy dělat závěry. Jedna věc je ale jistá. Facebook propaguje kryptoměny a blockchain. A to je významná věc! To, že se takto velká společnost pouští do kryptoměn, jen potvrzuje jak velký potenciál má technologie blockchain. Libra by mohla být potřebným mostem propojující uživatele s kryptem a s decentralizovanými financemi.

Facebook má také nejspíš potřebné prostředky k vyřešení všech právních a regulačních problémů, kterým dnes kryptoměny čelí. Libra donutí lidi přemýšlet nad rozdílem mezi fiat a krypto měnou a nad možností celosvětové měny, což je důležité. Facebook může kompletně změnit platební průmysl.

 

PROTI:

  • Libra není doopravdy kryptoměnou
  • Bude centralizovaná a privátní
  • Decentralizace se nemusí nikdy uskutečnit
  • Bude umožňovat cenzuru uživatelů a konfiskaci peněz
  • Není jasné, jak soukromé budou vaše data
  • Je možné, že regulátoři Libru neschválí
  • Nemusí díky sankcím fungovat všude
  • Je zatím pořád ještě ve vývoji a nemusí fungovat

Na druhou stranu má Libra také spoustu nedostatků. Za prvé, oproti Bitcoinu, který není ovládaný žádnou centrální entitou, Libra není „censorship resistant“. Je totiž spravována Libra asociací, která bude moci blokovat některé transakce, zmrazit účty, či konfiskovat finance atd. To bude platit zejména v případě, pokud bude k nákupu či obchodování s Librou vyžadováno KYC.

Důležitým bodem je také soukromí uživatelů. Facebook má již teď obrovské množství uživatelských dat. S Calibrou bude moci tuto databázi rozšířit o záznamy všech transakcí. Takže bych byl opatrný s používáním jakékoliv Libra peněženky, která vyžaduje KYC. Další věcí, které se obavám, je plánovaná decentralizace. Facebook sice slibuje, že se Libra stane decentralizovanou, ale zatím na to nemá technologické řešení. Pokud se Libra po startu rozjede ve velkém, je možné, že takovéto řešení ani nikde nepřijde.

Čtěte také:

Archiv všech článků