Krypto ve zkratce – Srpen 2019

Crypto Briefly 08Bitcoin, krypto a blockchain – to jsou aktuální témata amerického senátu a kongresu. A na svědomí to nemá nikdo jiný než Facebook a jeho plánovaná kryptoměna Libra. K vyřešení problémů s regulací Libry byla Kongresem pozvána expertka na Bitcoin Meltem Demirors, ředitelka strategie v CoinShares. A to proto, aby objasnila rozdíly mezi těmito kryptoměnami. Během slyšení byla dotázána, zda zná pojem „shitcoin“ a jak se takový shitcoin liší od Bitcoinu (videozáznam zde). Zdá se, že se američtí kongresmani začínají v oblasti krypoměn poměrně slušně orientovat.

 

Další vývoj Libry

Jak jsme již zmínili minule (článek zde), plán Facebooku vyvinout vlastní digitální měnu čelí značným obstrukcím ze strany regulátorů. Facebook dokonce nedávno přiznal, že se díky těmto překážkám zprovoznění jejich kryptoměny dost možná opozdí, či dokonce úplně zruší. Problémy s regulací, kterým Libra čelí, velmi dobře shrnul krypto právník Jake Chervinsky ve svém příspěvku na Twitteru (zde). Jako důležité poznatky z celého procesu uvádí, že:

  1. Členové kongresu nemají rádi Facebook a nevěří mu
  2. Ví, jaký je rozdíl mezi Librou a pravými decentralizovanými kryptoměnami (někteří kongresmani dokonce Bitcoinu fandí)
  3. Jelikož není jasné, co vlastně Libra přesně je (banka, investiční společnost…), nikdo neví, jak by se měla regulovat

To ale ještě neznamená, že se projekt Libra neuskuteční. Pořád má velkou šanci na úspěch. CEO Facebooku Mark Zuckerberg prohlásil, že na získání souhlasu od regulátorů bude pracovat „tak dlouho, jak to bude potřeba“.

 

SEC plánuje spustit vlastní kryptoměnové uzly

Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) učinila zajímavý krok. Poohlíží se po někom, kdo by jejich jménem provozoval bitcoinové a etherové uzly (nodes – viz kryptoslovník) a případně i uzly dalších kryptoměn. Důvodem je prý jejich snaha „monitorovat rizika a zlepšit dodržování předpisů“. Dnes je ale online mnoho volně dostupných blockchain prohlížečů a analytických softwarů. Takže otázkou zůstává, proč SEC potřebuje vlastní uzly. Není jasné, jestli je jejich snahou dohled nad kryptoměnami pomocí sofistikovaných analytických metod, či spíše přizpůsobení své politiky vůči rozrůstajícím se kryptoměnám.

 

Goldman Sachs urychluje vývoj své mince

Minulý měsíc jsme psali o potenciálním plánu Goldman Sachs vytvořít vlastní token. Nyní už na svých stránkách nabízejí pracovní pozici projektové manažera digitálních aktiv. Náplní práce má být mimo jiné „vypracování komplexního plánu týkající se distribuovanou účetní knihy“ (neboli blockchainu).

 

Fyzicky-doručované bitcoinové futures kontrakty jsou na cestě

Spuštění platformy na bitcoinové futures kontrakty BAKKT bylo dlouho odkládáno, protože se čekalo na povolení od CTFC (Commodity Futures Trading Commission). Proto se teď ICE (Intercontinental Exchange) rozhodla svůj produkt BAKKT certifikovat sama. Dle jejího CEO můžeme očekávat spuštění této platformy ve velmi  blízké budoucnosti.

Nicméně BAKKT už má konkurenta. Je jím LedegerX, který je údajně v poslední fázi procesu získání licence na fyzicky-doručované bitcoinové futures kontrakty.

 

Aerolinka Norwegian Air bude akceptovat Bitcoin a otevře vlastní krypto-směnárnu

Jedna z největších evropských leteckých společností chce dovolit norským pasažérům nákup letenek pomocí Bitcoinu. Navíc mají v plánu v srpnu otevřít vlastní burzu kryptoměn s názvem Norwegian Block Exchange (NBX). Zákazníci této směnárny, kteří jí budou aktivně využívat k obchodům s kryptoměnami, obdrží navíc body do Norwegian Air věrnostního programu.

Čtěte také:

Archiv všech článků