Pandemie zvaná koronavirus a cenové propady. Proč nepropadat panice?

koronavirus a cenové propady kryptoměn

Nejhorší týden od doby finanční krize v roce 2008 – tak by mohl být ve zkratce shrnut poslední únorový týden. Ceny akcií podle indexu S&P 500 spadly za poslední měsíc o více než 18% a trend nadále pokračuje. Ani zlato se nevyhlo cenové korekci. Koronavirus se s tím neštve.

Co na to kryptotrh?

Znatelný propad zaznamenaly i kryptoměny, kdy například Bitcoin prolomil hranici 8 000 USD. Klesl tak o 1 600 USD během 48 hodin. Spadly také i ostatní kryptoměny (některé až o 10% za den). Podle sentimentálního indexu Fear & Greed jsou lidé v extrémním strachu.

 

Důvod propadu?

Jako jeden z důvodů, proč jsou momentálně čísla takto dole jsou obavy lidí z ekonomického dopadu koronaviru. Ten se nachází již na všech světových kontinentech a začíná se nemilou rychlostí rozšiřovat hlavně po Evropě a Americe. To má za následky zejména potlačení obchodních investic a ochromení dodavatelských řetězců po celém světě.

 

DŮLEŽITÉ! Nezapomeňte se na věc vždy koukat z větší perspektivy

Ano, pokles ceny Bitcoinu vypadá děsivě. Nicméně je potřeba se na cenu BTC dívat z dlouhodobého historického hlediska. Pokles není až tak ohromný, jak se na první pohled zdá a cena zatím neporušila několikaletý růstový trend.

 

 

Fun Fact nakonec – CoronaCoin

Zatím co šíření koronaviru nezastavitelně pokračuje, lidé v kryptosvětě neotálí a přichází s novými nápady, jak z této světové pandemie vytěžit zase o něco více peněz. S nejbizarnějším nápadem přišli lidé stojící za zrozením tokenu CoronaCoin (NCOV) (www.coronatoken.org).

CoronaCoin aneb token krytý smrtí!

CoronaCoin patří mezi ERC-20 tokeny běžící na ethereové platformě, svými atributy je však podobná jakékoliv jiné kryptoměně. Jeho struktura činnosti je však velmi neobvyklá až morbidní. Jeden CoronaCoin token je spálen (tudíž se zvětšuje hodnota zbylých tokenů) za každého nakaženého či zemřelého člověka tímto virem.

1 člověk infikovaný koronavirem/ po smrti         =          –  1 token

 

Deflace, jak to funguje?

CoronaCoin představitelé stanovili fixní počet tokenů na 7,604,953,650. To by se mělo přibližně rovnat počtu světové populace. Každých 48 hodin je pak manuálně spálen počet tokenů odpovídající počtu nových případům či úmrtí za toto období. V době psaní tohoto článku se počet spálených tokenů rovnal 107 388 (9.3.2020). Zároveň není možné vytvořit tokeny nové. To znamená, že v průběhu času klesá počet aktivních tokenů, tedy jsou deflační, a měly by narůstat na hodnotě.  Navíc celá idea nápadu je propagována jako ‘‘2019-nCoV úsilí o pomoc‘‘. Tvůrci tokenu tvrdí, že 20% zisků z prodeje bude darováno jako měsíční dar Červenému kříži.

Čtěte také:

Archiv všech článků