Halving Bitcoinu se blíží. Připravte se!

Bitcoin Halving, coin split in half

Halving Bitcoinu je již za rohem a celá krypto komunita ho netrpělivě očekává. Je to způsobené tím, že halving zatím vždy odstartoval nový tržní cyklus, ve kterém se cena Bitcoinu vyšplhala na nové maximum.

 

Co je to halving Bitcoinu?

Halving (česky půlení) je metoda snižování emise Bitcoinů, která je naprogramována v jeho kódu. Když dojde na halving, odměna, kterou těžaři dostanou za nalezení nového bloku, se sníží na polovinu. Tento proces probíhá každých 210 000 bloků – tedy přibližně každé čtyři roky. Další halving Bitcoinu lze očekávat 14. května 2020 (viz odpočet zde) a odměna za blok se sníží z 12,5 na 6,25 mincí.

Aby bylo poté těžení více profitabilní, může být pro těžaře výhodnější držet své vytěžené mince, v naději, že v budoucnu vzrostou ceny, než aby je okamžitě směnili za fiat a zaplatili za elektřinu. Nižší emise Bitcoinů také umocní deflační povahu Bitcoinu (kterého je limitované množství), což má za následek zvýšení ceny, protože je ho na prodej méně. Podobné chování můžeme pozorovat u stříbra a zlata, které mají vysoký stock-to-flow poměr. To znamená, že roční produkce zboží (flow) je mnohokrát nižší než celkové množství již na trhu (stock). Například zlato má stock-to-flow poměr přibližně 62 a stříbro 22. V současné době existuje téměř 18 milionů Bitcoinů, přičemž ročně se těží přibližně 0,7 milionu – takže stock-to-flow Bitcoinu je nad 25 a tato hodnota se po příštím halvingu zdvojnásobí. Pokud se chcete dozvědět více o vztahu mezi cenou Bitcoinu a stock-to-flow  modelem, přečtěte si původní článek zde.

 

Co můžeme nyní očekávat?

Historické výsledky nezaručují ty budoucí, ale jak řekl Mark Twain: „Historie se neopakuje, ale často se rýmuje.“ A Bitcoin je zatím pěkná básnička. Stačí se podívat níže na graf od @pladizow. Během býčích trhů, euforie a mediální pozornost exponenciálně zvyšují cenu Bitcoinu (zelená). Poté přichází nutná korekce zpět k dlouhodobému trendu (červená). Před startem dalšího býčího trhu následuje období, kdy profesionální investoři akumulují Bitcoiny pro budoucí zisk. V grafu je to nejprve modrá fáze a poté, po prvotní expanzi (žlutá), druhá růžová fáze. Halvingy Bitcoinu – svislé čáry v grafu – pak označují začátek dalšího tržního cyklu.

Price of the Bitcoin with respect to halving

Pokles ceny, ke kterému v současnosti došlo, by tedy znamenal pouze očekávanou korekci před začátkem druhé akumulace. Pokud se historie bude opakovat, 2020 a 2021 budou pro krypto velmi silné roky.

 

Máme se na co těšit…

Také zprávy týkající se Bitcoinu jsou v poslední době velmi pozitivní.

  • Bayern LB, jedna z top německých bank, nedávno vydala o Bitcoinu report. Nazývá v něm Bitcoin tvrdším aktivem než zlato a předpovídá jeho hodnotu po příštím halvingu na přibližně 90 000 USD. Plnou verzi zprávy si můžete stáhnout zde.
  • Venezuela zvažuje držení Bitcoinu a Etherea v rezervách své centrální banky.
  • Blockchain patří podle Delloite k nejrychleji rostoucím technologiím.
  • BAKKT, bitcoinová investiční platforma pro institucionální investory, je konečně spuštěna.
  • Více než 25 000 nových maloobchodníků ve Francii začne brzy přijímat Bitcoiny. To zahrnuje i takové prodejce jako Decathlon nebo Foot Locker.
  • UNICEF bude přijímat dary v Bitcoinech a Ethereu.
  • Vyvíjí se mobilní aplikace, která lidem umožní platit Bitcoinem prostřednictvím sociálních sítí.

 

A to je jen několik příkladů.

Jak zdůraznil report banky Bayern LB – v roce 2024, kdy dojde k dalšímu halvingu, bude mít Bitcoin stock-to-flow poměr větší než 100. Což je něco bezprecedentního. Bitcoin tak bude nejtvrdšími dostupnými penězi. Pokud se někdy stane globálním platidlem 21. století, může to být právě kvůli této vlastnosti.

 

Čtěte také:

Archiv všech článků