Ethereum Staking

Ethereum StakingEthereum v brzké době upgraduje na ETH 2.0. Tento přechod by se měl uskutečnit koncem letošního roku a současný proof-of-work (PoW) model na bázi těžení Etherea se začne postupně měnit na proof-of-stake model (PoS), kde půjde o takzvaný Ethereum staking. Tím tedy skončí možnost těžit Ethereum. Co to pro nás znamená a jaké jsou možnosti?

 

Těžba Etherea

Ethereum, je stejně jako Bitcoin, založen na PoW. To znamená, že těžaři používají výpočetní sílu k potvrzování transakcí (ověřování bloků) výměnou za odměnu ve formě vytěžené kryptoměny. Rozdíl je v tom, že Bitcoin je těžen ASIC minery – stroje speciálně navržené pro těžbu pouze jedné specifické kryptoměny, zatímco Ethereum běží na hashovacím algoritmu „Ethash“ využívajícím standardní GPU grafické karty (např. Nvidia či AMD). GPU jsou mnohem levnější a dostupnější s tou výhodou, že mohou být přepnuty na těžbu jiné mince, která tento způsob těžby umožňuje. Na druhou stranu ASIC minery jsou více energeticky úspornější a mají vysoký hashovací výkon. Podporují však jen jednu kryptoměnu a můžou se stát rychle zastaralými v momentě kdy vyjde nový model.

Schematics of crypto mining

Ethereum by mělo být vůči těžbě ASIC minery odolné, nicméně i přesto se na trhu objevují ASIC zařízení určené pro Ethereum. Říká se dokonce, že přibližně 40% celkového hashovací výkonu ETH sítě tvoří ASIC těžaři. Ethereum komunita se nedokázala shodnout, jestli má být Ethereum protokol upgradován na ProgPoW (programmatic proof-of-work), který by ASIC minery odstranil úplně. Nyní se to už asi ani nestane, protože těžba Etherea přechodem na PoS brzy skončí tak či tak.

 

Jak bude Ethereum staking fungovat?

V PoS musí validátoři, kteří se chtějí účastnit potvrzování bloků, takzvaně vsadit (z anglického „stake“) určitý obnos svých ETH mincí. To znamená, že musí tyto mince dlouhodobě uložit do peněženky a zároveň provozovat uzel („node“) na Ethereum síti, který bude sloužit k ověřování transakcí. Tento ověřovací uzel nemusí být žádné komplikované zařízení – může se jednat o obyčejný notebook, pokud ale bude neustále připojen k síti. V PoW modelu je právo na ověření bloku rozdělováno úměrně nabídnutému hashovacímu výkonu. Obdobně v PoS se potvrzování bloků rozděluje na základě výše vkladu ETH. Pokud například poskytnete 1% ze všech ETH uložených pro staking, budete ověřovat 1% všech bloků. Nicméně jedním z dalších faktorů, který může ovlivnit rozdělování bloků ve staking algoritmu, může být kromě výše vkladu i doba, po kterou jsou ETH mince nabídnuté ke stakingu. Zároveň ale platí, že Etherea určená ke stakingu slouží jako záloha a mohou být spáleny, pokud se validátor pokusí o podvod.

 

Proč PoS?

Vývojáři Etherea se snaží přijít s algoritmem, který by pomohl zrychlit síť a zajistil lepší decentralizaci. S PoS nebude validátor potřebovat speciální hardware. Tím pádem se může připojit více lidí. Zároveň bude ETH 2.0 fungovat na nové, škálovatelnější platformě. Staking model je také považován za mnohem energeticky úspornější ve srovnání s PoW, kde se všichni validátoři snaží o ověření bloku současně.

scalability

 

Co se stane s ETH těžaři

I když bude přechod na staking postupný a bude trvat zhruba rok nebo dva (začínajíc v druhé polovině roku 2020), těžaři ETH se musí na tuto změnu připravit. Bylo by nerozumné domnívat se, že velké těžební pooly se smluvní elektřinou a pronajatými halami by náhle prodaly stroje a nakoupily více ETH pro staking. Těžařům obvykle nezáleží na tom, jakou konkrétní minci těží, pokud je těžba profitabilní. Můžeme tedy očekávat, že většina ETH hashovací síly se přepne na alternativní mince, jako je Ethereum Classic, Monero, ZCash, Grin, Ravencoin a další. Těžaři se pak můžou rozhodnout tyto mince ponechat nebo je hned po vytěžení změnit na BTC či ETH.

Menší těžaři ale možná zvolí variantu prodeje svých strojů k získání kapitálu. To hlavně proto, že minimální nutná suma k účasti na stakingu je 32 ETH (v současné době cca 170 tis. CZK) a tolik mincí nemusí mít někteří těžaři k dispozici. Ke stakingu ETH není potřeba výkonné vybavení, jako je tomu teď u těžby na GPU. Musíte však provozovat vlastní síťový uzel, který musí být neustále online, jinak ztratíte svůj denní příjem. Proto pro menší uživatele nemusí být Ethereum staking sám o sobě tak jednoduchý. Existují však řešení.

 

Staking služby a staking pools

Krypto společnosti a burzy již připravují služby zprostředkovávající ETH staking, přičemž na sebe berou všechna rizika a náklady na provoz. Výhodou je, že můžete vložit jakoukoli částku ETH a oni ji zhodnocují stakingem za vás. Tyto služby jsou ale zpoplatněné, a to buď fixní částkou či úměrně velikosti staking odměny. Alternativou  k těmto službám je takzvaný „staking pool“. Je to v podstatě propojení více účastníků dohromady, kteří poté provozují pouze jeden ověřovací uzel. Sdílejí tedy společně všechna rizika a výdaje, takže zde nejsou účtovány žádné další poplatky.

Coins

 

Bude Ethereum staking ziskové?

Očekávaná roční návratnost ze stakingu se pohybuje mezi 2% a 18% a bude záviset na celkovém počtu zúčastněných ETH mincí. Na začátku, kdy bude méně validátorů a staking služby nebudou tak rozšířené, se očekává vyšší návratnost. Musí se však zvážit také náklady na provoz ověřovacího uzlu a případná volatilita ceny ETH. Úspěšná implementace PoS by však měla být pro Ethereum cenově pozitivní, protože celá síť bude rychlejší a podstatná část ETH mincí bude uzamčena pro účely stakingu, čímž dojde k snížení nabídky ETH na trhu.

 

ETH staking by tedy mohl představovat pěkný pasivní příjem.

Čtěte také:

Archiv všech článků