ETH – přechod z Proof-of-Work na Proof-of-Stake

Co se udáVývin kryptoměny Ethereumlo v ETH síti za poslední rok a půl? Dočtete se víc.

Ethereum z PoW na PoS

Asi nejdůležitějším milníkem Ethereum sítě je příprava na Proof-of-stake. K tomu, aby se síť posunula k nynějšímu rychlejšímu a méně náročnějšímu blokchainu, bylo potřeba provést několik velice složitých upgradů. Právě ten poslední – Constantinopole (březen 2019), nastartoval přechod na PoS. Samozřejmě, že k plnému přechodu nás čeká minimálně ještě jeden upgrade. Ale bez Constantinopolu provedeného včas, by prakticky PoS nebyl možný.

Rozdíl mezi PoW a PoS je jednoduchý. Proof-of-Work je postaven na ověřování pomocí těžby a příjem je odvozen hlavně od výkonu zapojených strojů. Proof-of-Stake je založen na validátorech zapojených do sítě. Zárukou pro bezpečnou validaci je kauce složená v ETH, o kterou validátor přijde, pokud se bude pokoušet síť ovlivnit. Z toho vyplývá, že oproti stávajícímu stavu bude pro přechodu na PoS důležité vlastnit mince ETH. Tudíž je zde předpoklad, že cena ETH mincí nadále poroste, díky zvýšené poptávce.

 

Zájem technologických gigantů

Jestliže jsme v předchozích článcích popisovali malé projekty spojené s ETH – viz. zde  – pak je dobré ale v kontextu toho, co se událo v ETH za poslední rok a půl – připomenou také zájem gigantů a jejich zapojení do ETH sítě.

Microsoft – vydal do světa nástroj Verisol, který má za úkol pomoci s verifikací smart kontraktů

Google – Google učinil hned dva kroky. Do svých cloudových služeb přidal funkci, díky které je možno propojit Ethereum smart kontrakty. Zároveň s tím spustil službu, kde učí lidi jak se smart kontrakty pracovat. V neposlední řadě pak také představil svůj analytický nástroj, podobý zmíněnému VeriSol od MS.

JP Morgan – tradiční dlouhodobý oponent kryptoměn, vypustil do světa nástroj pro práci s ETH sítí, zvaný Anonymous Zether

Ernest&Young – Opět služba spojená se smart kontrakty – EY spustilo platformu pro analýzu a testování smart  kontraktů na ETH. Pro připomenutí zmiňujeme, že E&Y je považována za jednu z Big Four auditorských firem světa.

Transakce na síti

Snad nejhmatatelnější ukazatel, který je poměrně jednoduchý najít – viz zde. Lze jednoduše vyčíst, že počet uskutečněných transakcí za poslední rok a půl stoupá. Samozřejmě, že stále ještě nedosáhl ATH z ledna 2018, nicméně toto období je ovlivěno masivním odlivem Etherea skrz ICO projekty.

Aktivita Developerů

Studie kolem počtu developerů vyvíjející na ETH síti odhaduje, že každým měsícem se tento počet zvedne o řádově několik tisíc aktivních developerů. Ti většinou pracují na tzv. Dapps, tedy malých aplikacích, které mají přiblížit používání blockchainu a i běžným konzumentů a uživatelům.

Závěr

Je evidentní, že kolem Etherea pozvolna vzniká ekosystém, který bude mít brzy schopnosti tvrdě konkurovat mainstreamovým applikacím, avšak za silného využití všech výhod, které nabízí technologie blockchain. Věštíme Ethereu slibnou budoucnost, která dokáže zaujmout spoustu investorů.

 

Čtěte také:

Archiv všech článků