Decentralizované finance a vše, co potřebujete o DeFi vědět

decentralized financeDecentralizované finance

DeFi je v poslední době ve světě krypto velmi skloňovaný termín. Pojďme se na něj podívat společně.

DeFi je zkratka pro decentralizované finance. Systém DeFi je vlastně jednoduchý a v podstatě vytváří produkty, které běžně známe z tradičních finančních světů – možnost například půjčit si peníze nebo naopak půjčit někomu peníze, investovat, apod. Jediný rozdíl však je, že vše se vytváří na blockchainu – není tedy třeba tradičních postupů a nástrojů, jako bank, burz, apod. ale naopak – vše běží za pomocí smart kontraktů a interakce s nimi. Odtud tedy název decentralizované finance.

Stablecoin Dai

V poslední době vidíme růst zájmu od DeFi systémy. Asi nejznámějším je MarkerDAO, který představil svůj vlastní decentralizovaný stablecoin Dai. Dai coin je ERC-20 token postaven na síti Ethereum a jeho hodnata ja párována k USD. Hodnota jednoho Dai tedy vždy bude 1 USD. Jeho hodnota však není podložena přímo dolarem, jak je tomu u ostatních stablecoin mincí, ale pomocí tzv. crypto collaterals, které jsou veřejně viditelné na ETH síti. Není to nic jiného, než záruka, kterou uživatelé dávájí Dai tím, že potřebnou hodnotu ETH uzamknou. Tím je možno vydat token Dai v hodnotě ekvivalentní 2/3 uzamknutých ETH mincí. Zároveň je však možno poskytnou půjčku, za pomocí Dai, které jsou již dávno v oběhu. Touto akcí se sice počet mincí zvýší, nicméně zápujčku je možno vrátit zase pouze v Dai. Vrácené Dai mince se následně spálí. Tím se vytváří ekosystém, ve kterém se pujčují peníze v hodnotě ekvivalentní USD. Zároveň je ale celý systém je velmi dynamický a dokáže aktuálně pracovat s hodnotou ETH i s celkovým počtem Dai vypůjčených i vrácených. Výnos z těchto půjček (stability fee, neboli úrok je zde 5%) se vyplácí do komunity, která drží token spojen s MarkeDAO společností a drží token MKR

 

Transparentnost systému

Celý systém je díky tomu, že běží na blockchainu transparanetní a celkové hodnoty systému DeFi jsou k dispozici na stránkách defipulse.com.

 

Co znamená Decentralizace a jaké jsou její výhody

Jak je uvedeno výše, De znamená Decentralizované. Pro zapojení se do systému a například získání půjčky tak nepotřebujete žádnou centrální organizaci, jako například banku, která by peníze ovládala. Odpadá tedy i nutnost ověřování identit apod. To však neplatí pro operace s mincemi např. na burzách, které jsou centralizované a ověření vyžadují.

 

Význam do budoucna

DeFi se těší velkému zájmu. To je vidět i z počtu uzamknutých mincí v DeFi systému, které vykazují neustálý růst. DeFi a collateral přístup ke kryptu ukazuje zároveň na použitelnost celého systému Etherea a také celkově jiných metod, jak poskytovat služby koncovým zákazníkům, aniž bychom se museli vždy svěřovat do rukou nadnárodních centralizovaných společností.

Čtěte také:

Archiv všech článků