Co jsou DApps a PROČ jsou pro rozvoj krypta důležité?

Decentralized applications iconsDApps

V jednom z předchozích příspěvků jsme krátce zmínili slovo DApps. DAaps je zkratka z anglického Decentralized Applications – tedy decentralizované aplikace. Jsou to tedy vlastně applikace, ale jelikož jsou postaveny na blockchainu, nemají své výhradní místo na síti, nebo na disku. Z toho důvodu se jim řiká decentralizované. Všechny DApps pak využívají různé platformy (pro nás známé jako mince – Ethereum, Stelar, EOS apod.) a obohacují svým přínosem funkci platformy.

A právě DApps jsou považovány za jednu z hodnot, díky kterým se kryptoměny přinesou blíže lidem. DApps totiž dokážou vše co dnešní mainstreamové služby, jako např. sociální sítě. Ale zároveň využívají nesporných hodnot, které přináší blockchain technologie. Velké téma zde může být bezpečnost nebo duševní vlastnictví osobních věcí, jako jsou třeba uživatelské fotografie (jak je známo, pokud je uživatel nahraje např. na Facebook, stávají se majetkem Facebooku, ten je pak užívá k analýze a zacílení reklam).

 

Jaké jsou DAaps a jaké jsou jejich platformy?

Nejlepší přehled DAaps je na stránce „State of the DApps„. Už na první pohled stránky připomínají třeba applový appstore, nebo androidí store. Je to tak – aplikace jsou pěkně kategorizovány, lze se tedy rychle zacílit na to, co hledáme – ať je to třeba sociální síť Steemit nebo ochránce identit Selfkey.

 

Proč nejsou DApps ještě populární, když už teď mají tolik výhod?

Prvně je třeba si vysvětlit pojem „killer app“. Killer app je aplikace, která to, česky řečeno, zabíjí. Zabíjí ve smyslu slova, že je prostě tak dobrá, že táhne uživatele sama, aniž by musela nějak významně pracovat na svém marketingu. Příkladem killer app je svým způsobem třeba Facebook, který v letech 2007 -2009 způsobil revoluci. V decentralizovaných aplikacích si budeme muset ještě na takovou aplikaci počkat – jednoduše proto , že se celá kryptosféra vyvíjí.

 

DAapps pro naše klienty sledujeme i z důvodu investic. Často jsou DAapps spojeny s proprietární mincí, která může mít nízkou iniciační hodnotu ale velký potenciál ke zhodnocení.

 

Čtěte také:

Archiv všech článků