Bitcoin zažil třetí halving

bitcoin halvingDlouho očekávaný třetí halving Bitcoinu se uskutečnil tento měsíc, 12. května. To znamená, že odměna za vytěžený blok klesla z 12,5 na 6,25 BTC. Takovéto snížení nastane přibližně jednou za čtyři roky (každých 210 000 bloků) a existuje historický precedens, že nový tržní cyklus začíná halvingem, jak jsme již psali dříve.

 

Bitcoin díky halvingu snižuje svou míru inflace (až dokud inflace asymptoticky nedosáhne nulové hodnoty). Inflace Bitcoinu nyní dosahuje 1,85%, což je o 50% méně než globální měnový průměr (cointelegraf). Obecně se deflační povaha Bitcoinu považuje za jeden z faktorů, který by mu měl pomoci ve srovnání s fiat měnami. Obzvláště nyní se současným kvantitativním uvolňováním (měnová politika centrálních bank stimulující ekonomiku), které se ještě nedávno považovalo za ‚nekonvenční‘ a nyní se z něj stává standardní praxe.

 

Oba předchozí halvingy zahájily býčí trh (viz graf níže). První vedl k 318 % nárůstu  během jednoho roku a druhý k nárůstu o 124 %. To vedlo k četným spekulacím o tom, jak ovlivní cenu třetí halving. Většina lidí věří, že podobně jako minule cena BTC v dlouhodobém horizontu poroste. To by mělo smysl z pohledu rentability těžby. Dle analýzy od TradeBlock by těžaři potřebovali BTC v cenovém rozpětí minimálně 12 000 až 15 000 USD, aby zůstali profitabilní. Pokud letošní halving bude stejný jako ty předchozí, můžeme očekávat tržní ceny i nad těmito hodnotami. Z krátkodobého hlediska by ale mohl nastat pokles ceny, protože někteří těžaři budou muset zastavit provoz, prodat BTC nebo upgradovat své zařízení na nové, rychlejší.

graph bitcoin price vs halvings

Může se však stát, že tentokrát bude vše jinak. Pádným argumentem je momentální krize COVID-19, která ovlivňuje všechny trhy. To by mohlo pozitivní efekt halvingu oddálit, či  dokonce úplně zmírnit. Věříme však, že BTC tuto finanční krizi přežije. Je to totiž přesně ten důvod, proč byl Bitcoin vlastně vytvořen.

Čtěte také:

Archiv všech článků